• Home
  • Blog
  • Pracuj Z Głową, Czyli Co Robić?

Pracuj Z Głową, Czyli Co Robić?

pracuj z głową
Pracuj z głową! Od zarania dziejów towarzyszy nam powiedzenie, że bez pracy nie ma kołaczy. Praca jest miarą włożonego wysiłku w wytworzenie danego dobra, czyli jest to świadoma czynność prowadząca do założonego celu…


Chcesz wiedzieć więcej? Polub naszą stronę!


Wszyscy jesteśmy częścią składową określonego społeczeństwa, więc zachęcamy innych do naśladowania, a nawet bycia lepszymi od nas. Jeżeli nie wykazujemy entuzjazmu w naszym zespole, to udzieli się to naszym współpracownikom i zmniejszy się jednocześnie prawdopodobieństwo naszego sukcesu.

Jakie są Twoje kwalifikacje, umiejętności i predyspozycje? Dokonaj tej analizy samodzielnie i nie pytaj o nią nikogo, bo usłyszysz stek bzdur od kogoś, kto jest Twoim konkurentem często grającym przyjaciela.

Zrozumiesz wtedy, czy to, czym zajmujesz się obecnie, jest Twoim powołaniem, a może lepiej byłoby, gdybyś odnalazł się w innym zawodzie, profesji lub organizacji. Jeżeli Twoja praca nie gwarantuje Ci osiągnięcia satysfakcji zawodowej i finansowej, to Twoim głównym zadaniem będzie na początek znalezienie zajęcia zgodnego z odpowiednią hierarchią wartości.

Czy zdarza Ci się wychodzić z pracy, której po ośmiu godzinach masz dosyć? Zadałeś sobie pytanie, dlaczego tam pracujesz? Czy odpowiedź brzmi, że dla pieniędzy? Tak, wiem, musisz utrzymać rodzinę, a miłe chwile będziesz przeżywał na emeryturze…

Tylko czy wytrwasz do tego momentu? Niestety, tego nikt Ci nie zagwarantuje. Chcesz poświęcić swój największy zasób, jakim jest czas, na robienie czegoś, co nie sprawia Ci przyjemności?

Pracy poświęcamy większość naszego dnia, więc dlaczego miałbyś marnować swoje życie, oddając najpiękniejsze lata na działania, które wcale Cię nie interesują? Teraz nasuwa się pytanie: „Co mam robić w życiu?”.

Jeżeli nie ustaliłeś jeszcze, czym chcesz się zajmować i co sprawi, że każdy nowy dzień będziesz witał z promiennym uśmiechem, to podam teraz kilka przykładów, które pomogą Ci odpowiedzieć na to pytanie.

JAK ZNALEŹĆ SWOJE POWOŁANIE

Metoda prób i błędów. Działaj krótko w różnych branżach. Kiedy chcesz się dowiedzieć, co lubisz, podejmujesz różne próby. Jeśli znajdziesz coś, co Ci odpowiada, zaczynasz to doskonalić i poszerzać wiedzę z tego zakresu.

Wspomnienia z dzieciństwa. Są osoby, które od dziecka wiedzą, czego chcą, a bardzo często wynika to z ich nadzwyczajnych predyspozycji do wykonywania określonych czynności – mają talent i geniusz lub wytrwale pracują i systematycznością nadrabiają jego brak. Przypomnij sobie, co robiłeś, gdy byłeś dzieckiem. Mówiłeś wtedy, kim chciałbyś zostać i z całą pewnością pamiętasz, co sprawiało Ci wtedy najwięcej radości.

Jestem milionerem. Miej przekonanie, że jesteś skazany na sukces i niezależnie od tego, czym się będziesz zajmował w ciągu roku zarobisz swój pierwszy milion. Jakiego przedsięwzięcia wtedy się podejmiesz?

Inna wersja powyższej metody. Wygrywasz dużą kwotę pieniędzy, która da mi całkowitą niezależność finansową. Co wtedy? Twoją pasją jest malowanie, ale zrezygnowałeś z tego, ponieważ otoczenie wmówiło Ci, że zawód artysty jest bez przyszłości. A może chciałbyś przekazać swoją wiedzę innym osobom? Lubisz ją zdobywać i chcesz poświęcić się nauce, zostać wykładowcą, napisać książkę? Uwielbiasz taniec, sport, zajęcia fitness?

Gdy uświadomisz sobie, że nie musisz się martwić o pieniądze na życie, łatwiej będzie Ci dokonać wyboru charakteru pracy lub opracować pomysł na własny biznes. Zadając sobie powyższe pytania, stymulujesz swój umysł do poszukiwania odpowiedzi. Zdystansuj się do rzeczywistości, np. wyjeżdżając, ponieważ pozwoli Ci to spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy.

Nie ma nic piękniejszego od tego, by żyć tak, by każdy dzień był pełen pasji. Jeżeli nie będziesz jej szukał, nigdy jej nie odnajdziesz, i nie licz na to, że nagle wkradnie się ona do Twojego życia – stwórz dla niej odpowiednie warunki.

Jakie są twoje pragnienia? Czy umiesz sformułować życzenie, które miałaby spełnić złota rybka? Daj mi dzień, w którym będę… Komponował… Malował… Pisał… W swoim warsztacie odnawiał stare samochody…

W czym jesteś najlepszy? Lepszy od innych? Za co Cię podziwiają? Czy zdarza się, że Twoi znajomi mówią Ci, co Cię wyróżnia z otoczenia? Człowieku, ja na Twoim miejscu już dawno olałbym tę firmę i… Nie widzisz, że marnujesz swój talent, a oni to wykorzystują… Rozejrzyj się. Świat stoi przed Tobą otworem. Zrób wreszcie pierwszy krok! Przestań się w końcu obawiać, że kogoś rozczarujesz albo zaskoczysz i wykorzystaj swój potencjał…

Wypisz wartości, jakimi kierujesz się w życiu i uszereguj je według ważności – pod względem wzbudzania w Tobie emocji. To, czym chcesz się zajmować, musi być zgodne z Twoją życiową filozofią. Zrób pełną analizę, wypisując na kartce za i przeciw.

Przykład. Ubieram się tak i tak… Nie cierpię tego! Chcę nosić… A to powoduje, że mógłbym zajmować się… Podam ci teraz przykładowe zagadnienia, które należy wziąć pod uwagę, prowadząc taką analizę: mój tryb życia, sposób ubierania się, satysfakcja z pracy, miejsce zamieszkania, możliwości rozwoju w pracy, godziny pracy, praca z ludźmi lub indywidualna, stan zdrowia, podróżowanie, ilość pieniędzy.

W ten oto sposób ukształtujesz obraz samego siebie, któremu będziesz mógł dokładnie się przyjrzeć. Przeciw (co chcę zmienić) pisane po lewej stronie i za (o czym marzę) pisane po prawej stronie. Gdy przeczytasz wszystkie za, z pewnością uświadomisz sobie, co jest Twoim życiowym celem.

Jedna, jedyna rzecz! Bez jakiej działalności nie byłbyś w stanie wyobrazić sobie swojego życia? Co lubisz robić dla samego robienia tego, nie zwracając uwagi na to, czy przynosi Ci to pieniądze? Może coś pochłania Cię tak bardzo, że zapominasz o całym otaczającym Cię świecie?

Narodziny, praca, śmierć. Na pogrzebie, w momencie kiedy żegnamy się ze zmarłym, słyszymy o nim wspaniałe słowa i to, że straciliśmy przyjaciela, który… Właśnie, który…? Wykorzystując tę technikę, sięgamy w przeszłość, tak daleko, na ile pozwala nam wyobraźnia i pamięć.

Wyobraź sobie, że słyszysz wypowiedzi na swój temat i spisujesz je, formułując cele i pragnienia. Mówią Twoi rodzice, partner, współpracownicy, szef, dzieci, słowem, każdy, kto przychodzi Ci do głowy. Opisują oni, jak żyło im się z Tobą. Dotykasz wówczas wszystkich istotnych obszarów swojego życia i w swoisty sposób spisujesz akt powołania.

Czy Twoja żona (partnerka) powiedziałaby coś takiego o Tobie? Ten spoczywający w grobie mężczyzna był największym na świecie egoistą. Zarabiał, ale ciągle nie miał czasu dla rodziny. Zawsze nieobecny i nigdy nierozumiejący, czego naprawdę pragnęłam. A ja potrzebowałam czułości i szczerej rozmowy, oczywiście niezwiązanej z pracą zawodową. Teraz, kiedy umarł, już nikt mu nie nadskakuje…

Wybiegamy w przyszłość. Mam 100 lat. Mieszkam w… z najwspanialszą kobietą pod słońcem, która jest… gdy ożeniłem się z… Jestem dumny z tego, co osiągnąłem, i pomimo sędziwego wieku nadal jestem autorytetem. Kiedy miałem… lat, odważyłem się zrealizować swoje marzenia, chociaż do dzisiaj zastanawiam się, dlaczego tak późno… Zawsze cechowała mnie wytrwałość i to pozwoliło mi osiągnąć szczyty zawodowej kariery. Pamiętam dzień, który zmienił moje życie… Potrafisz napisać opowiadanie z tej perspektywy? W momencie gdy dołożysz sobie 50, 60 czy też 70 lat?

Jasnowidz i hipnoza. Możesz znaleźć jasnowidza i sprawdzić, co Ci powie po analizie energetycznej Twojego ciała, czyli po spojrzeniu na Twoją aurę. Być może hipnoza pomoże Ci odnaleźć swoje powołanie. Jej zaletą jest, że jesteśmy nieświadomi tego, że zbliża nas do idealnych rozwiązań. Wiedząc jakie jest nasze powołanie, możemy iść dalej…

TRZY OBRAZY PRACY

Porozmawiajmy chwilę o postawach względem pracy. Pierwsza to postrzeganie jej jako przymusu niezgodnego z wolą, a czasami stanowiącego efekt przemocy fizycznej, moralnej lub ekonomicznej. Bez komentarza!

Kolejna to traktowanie pracy jako źródła zaspokojenia potrzeb. Pracujesz, bo znajomi mają to i owo, a Ty początkowo nie odczuwałeś potrzeby posiadania określonych dóbr – ba, nawet po głowie krążyła Ci myśl, że nie warto szlachtować się dla jakiegoś cacka. Ale masz problem…

Rodzina wywiera presję i jako porządny obywatel, pomimo swojego negatywnego
podejścia do ryzykowania, zostajesz zmuszony do włączenia się w niekończący się pościg. Wychodzisz codziennie do pracy z myślą o dniu wypłaty i wyczekujesz piątku. Pracujesz dla pieniędzy.

W rezultacie praca powoduje u Ciebie opór, ponieważ ciężko harujesz cały tydzień, podejmując działania nie dlatego, że lubisz to, co robisz, ale dlatego, że czujesz przymus. Musisz uregulować czynsz, utrzymać rodzinę i spłacić kredyt. Kiedy jednak dostajesz pieniądze, jesteś nieszczęśliwy, a gdy przed Tobą są dwa dni odpoczynku i możesz robić, co chcesz, próbujesz uciec – upijasz się i przestajesz lubić samego siebie oraz to, jak żyjesz.

Ostatni przypadek to praca postrzegana jako wartość, cel sam w sobie, źródło rozwoju oraz sposób na życie wiążący się ze sferą samorealizacji.

Jeżeli będziesz postrzegał pracę tylko przez pryzmat jednej z powyższych kategorii, to wypalenie zawodowe masz gwarantowane. Przestaniesz rozwijać się zawodowo i odczujesz niezadowolenie z wykonywanego zajęcia, które kiedyś sprawiało Ci przyjemność.

Pracoholizm jest przeciwieństwem wypalenia i zwykle dotyczy perfekcjonistów, ale i osób niepewnych siebie, nieśmiałych, niedowartościowanych, czasami nawet bojących się otoczenia. Często są one ambitne, lubią rywalizować i wygrywać, wysoko stawiają sobie poprzeczkę i za wszelką cenę dążą do osiągnięcia sukcesu oraz prestiżu społecznego.

Wypalenie zawodowe i pracoholizm wiążą się z pojęciem określanym jako psychiczny koszt pracy. O co chodzi? Psychiczny koszt pracy to pełnienie określonej roli, na którą składają się zachowania wymuszone umową o pracę, przepisami i poleceniami przełożonych, czyli wszystkie zachowania formalne.

Im więcej energii pochłaniają zachowania formalne, tym mniej jej zostaje na przejawianie inicjatywy. Oznacza to, że ponosząc duży psychiczny koszt pracy, ograniczasz się do tego, co konieczne i unikasz prezentowania własnych pomysłów, rozwiązań i propozycji.

HIERARCHIA POTRZEB MASLOWA

Najbardziej przydatnym narzędziem charakteryzującym to, co pobudza do działania, jest hierarchia potrzeb Maslowa, który zaproponował model złożony z pięciu poziomów. Według tej teorii człowiek zaspokaja swoje potrzeby w ustalonej kolejności, zaczynając od najniższego rzędu.

U podstaw wszelkich działań człowieka znajdują się potrzeby fizjologiczne, czyli zabezpieczenie (zakup) żywności, zorganizowanie dachu nad głową (mieszkanie, dom), prokreacja (seks), czyli utrzymanie siebie (rodziny) na poziomie bytowym.

Ogólnie naszym zadaniem numer jeden, które jest w nas zaprogramowane ponad wszelką wątpliwość jest przetrwanie! Jedzenie, schronienie, potomstwo… Tutaj dochodzą do głosu najbardziej pierwotne instynkty – sterowane przez naszą podświadomość.

Dlaczego korzyści finansowe to naturalnie najważniejszy powód, który przyciąga ludzką uwagę? Osiągnięcie zysków po zastosowaniu określonego rozwiązania biznesowego lub wykonywanie pracy przedstawia wymierną wartość i powoduje, że zaspokajamy podstawowe potrzeby.

Żywność pozwala produkować energię niezbędną do funkcjonowania organizmu, wykonywania pracy i zdobywania partnera, ale to również styl życia wpływający na naszą atrakcyjność i zdrowie. Z kolei dom to miejsce życia rodziny, dorastania dzieci i snu. A wszystko to w połączeniu z podłożem seksualnym, by zapewnić potomstwo i spełnić erotyczne fantazje.

Kolejne pozycje tej struktury to w dzisiejszych czasach bardzo rozbudowany segment. Drugie w kolejności jest bezpieczeństwo, czyli m. in. stabilność dochodów i opieka zdrowotna. XXI wiek to niewątpliwie czas wyjątkowej dbałości o zdrowie – fizyczne i psychiczne, a posiadanie większej ilości środków finansowych wpływa na możliwość wypoczynku oraz troskę o swoją kondycję i urodę.

Kolejna potrzeba, to potrzeba przynależności – poczucie bycia członkiem zespołu, określonej społeczności lub grupy oraz kontakt z otoczeniem. Następnie jest szacunek, uznanie, awans, prestiż. Każdy chce być na topie!

Na szczycie hierarchii znajduje się samorealizacja, czyli rozwój. Zdobywanie wiedzy wpływa na jakość naszego życia, a odpowiedni jej zasób powoduje, że możemy się zaangażować w określone przedsięwzięcia, w tym również finansowe, które przyniosą nam określone profity.
Klikając Przycisk Messengera,
Otrzymasz Codziennie Jedną Metodę
Zdobywania Poleconych.tegonieuczawszkole.pl

Tomasz M. Pietrzak? Zawodowo na starcie operator szpadla, następnie nauczyciel, później pracownik biurowy z awansem na stanowisko kierownika, a finalnie włodarz gminy. Ponadto bloger i autor poradników oraz książki wydanej przez Złote Myśli pt. „JAK ZOSTAĆ SZEFEM”.

Dziś oddaje Tobie kompendium wiedzy człowieka, który przeszedł wszystkie szczeble zawodowe, podjął dziesiątki prób i przetestował życie oraz marketing. Krótko mówiąc: minimalista, który nauczy Cię jak stworzyć podziemne centrum propagandy…


#pracujzgłową #corobić #hierarchiapotrzebmaslowa