• Home
  • Blog
  • Jak Wyznaczyć Cel, By Go Zrealizować?

Jak Wyznaczyć Cel, By Go Zrealizować?

jak wyznaczyć cel
Jak wyznaczyć cel? Cel, to dążenie do tego, co chcemy osiągnąć (wiara, pragnienie, oczekiwanie, działanie) – przedmiot zamierzonych działań. Sukces jest przecież niczym innym jak osiągnięciem postawionego przez nas celu…


Chcesz wiedzieć więcej? Polub naszą stronę!


W rzeczywistości sukces nie jest czymś mistycznym i rozpoczyna się od poznania celu, a później polega na podjęciu działań, które sprawią, że zostanie on zrealizowany. Posiadanie celu ma określone funkcje, m. in. stanowi wskazówkę, a w przypadku grupy – nadaje jednolity kierunek działania, uświadamiając wszystkim, dokąd zmierzają jako organizacja.

Ponadto sprzyja on dobremu planowaniu i jest źródłem motywacji, zwłaszcza jeżeli będzie to odpowiednio nagrodzone. Finalnie jest skutecznym mechanizmem oceny i kontroli, robionych na podstawie stopnia realizacji podejmowanych przez Ciebie decyzji.

Co może być Twoim celem zawodowym? Awans na szefa (biura, organizacji)? Zaczynasz od marzeń, a Twoją fantazją jest bycie szefem. Pragniesz prestiżu, wyższego wynagrodzenia i dowodzenia w zespole. To marzenie musi wypływać z Twoich pragnień – zapamiętaj, Twoich! Nie partnera, rodziny czy znajomych.

Nie będziesz szczęśliwy, będąc szefem, skoro cenisz swoje umiejętności techniczne lub artystyczne i właśnie je chcesz rozwijać. Twoje pragnienia wywołują marzenia, marzenia skonstruowały cel, a cel, do tego, by być zrealizowanym potrzebuje planu.

Planowanie jest więc etapem uszczegóławiania celu, dlatego składa się z pojedynczych działań, w myśl zasady: od ogółu do szczegółu. Mając plan w garści, możesz przystąpić do działania, ponieważ bez realizacji nie będzie efektu końcowego.

Z całą pewnością będą momenty, w których się zniechęcisz i opuści Cię zapał, ale z tym też sobie poradzisz. Spokojnie, bez obaw – to dopiero początek… Zapamiętaj bardzo ważną rzecz! Wierząc w urzeczywistnienie swojego celu, już rozpoczynasz jego realizację.

Co robi łucznik? Napina łuk, celuje do tarczy i puszcza cięciwę. Pozwala lecieć wypuszczonej strzale. Teraz możesz z czystym sumieniem powiedzieć, że podjąłeś wszelkie kroki konieczne do osiągnięcia celu – łuk, cięciwa, strzała. Zastosowałeś wszystkie środki konieczne do osiągnięcia celu – wykorzystałeś łuk, a nie procę do wystrzelenia strzały i uwolniłeś mechanizm – wypuszczając ją.

Robiąc proste doświadczenie, będziemy mogli zrozumieć, dlaczego tak istotne jest uwolnienie celu spod naszego wpływu. Nieprzerwane parcie działa podobnie jak mokre mydło. Im mocniej je ściskasz, tym łatwiej wyślizguje się ono z rąk.

Pragniesz zostać szefem? W porządku. Więc oprócz obecności tej myśli w Twojej głowie, muszą się również pojawić emocje. To właśnie jest magia. Wypowiadasz życzenie i pozwalasz mu się zrealizować. Nie powtarzasz tej procedury w nieskończoność, dlatego że starci ona na wartości – ucieknie przed Tobą, tak jak śliskie mydło z Twoich rąk.

Idź do lasu i krzyknij z pełną mocą: „Zostanę szefem!”. Czujesz ten pozytywny stan? To podniecenie, dreszcz, tę wibrację przeszywającą Twoje ciało… Poczuj ekstazę w każdej komórce Twojego ciała. Niech serce bije mocniej! Co dalej? Pozwól tej myśli swobodnie odpłynąć. Odpuść sobie i nie wracaj do tego. Zrobiłeś wszystko, co należało. Sformułowałeś pragnienie, wysłałeś je i na tym poprzestań, jeżeli chodzi o ten etap.

Nie popełniaj błędu polegającego na obarczaniu kogoś lub siebie winą za brak błyskawicznego zrealizowania życzenia! Pozwól sukcesom stopniowo wchodzić do Twojego życia. Im bardziej napierasz, tym bardziej się to oddala. Im bardziej chcesz od czegoś uciec, tym większe
prawdopodobieństwo, że Cię to spotka.

Szukasz czegoś? Tym bardziej to przeoczysz… Często w nadmiarze ściśle tajnych poszukiwań nie dostrzegamy tego, co najistotniejsze, co rozwiązuje naszą zagadkę w najprostszy sposób.

Dlaczego trudno uwolnić cel? Do tego trzeba instynktownego zaufania, a tego nie uczą w szkole, w pracy i nie mówi o tym rząd. Gdybyś stanął dwa metry nad ziemią i miał skoczyć, to czy miałbyś obawy? Chwila zastanowienia jak to zrobić… A gdybyś stanął dwadzieścia centymetrów nad ziemią i miał skoczyć?

Tak! Jesteśmy istotami wątpiącymi. Pojawiliśmy się w określonym miejscu, czasie i otrzymaliśmy określone zdolności – co z tym zrobimy? Chodzimy do pracy ze strachu, że inaczej nasze życie nie będzie bezpieczne. Nie wychylamy się i nie walczymy o swoje. Nie chcemy awansować – po co odpowiadać za cokolwiek? Trwonimy to, co w nas najpiękniejsze! 20, 30, 40 lat stresując się, nie wierząc i wątpiąc w swoje możliwości gramy rolę w tanim serialu.

Wszelkie badania i wiedza zgromadzona w tej materii wskazują, że nie jesteśmy wyłącznie maszynami, ale mamy w sobie genialną cząstkę duchową będącą nośnikiem naszych doświadczeń. Te dwie płaszczyzny tworzą swoiste pole z siecią wzajemnych powiązań.

Skoro mamy w sobie element twórczy, możemy ukształtować naszą przyszłość zarówno w negatywnych, jak i pozytywnych aspektach, manifestując to w swoim otoczeniu. Podejście oparte na przekonaniu, że jesteśmy twórcami naszej rzeczywistości, zmienia wszystko: sposób patrzenia, priorytety. Prowadzi do stwierdzenia, że potrafię stworzyć coś innego niż to, co robię dzisiaj.

Jaka jest różnica pomiędzy poszukiwaczem, a odkrywcą? Poszukiwacz podąża za zasadami, nauczycielami i ideologią. Odkrywca tworzy zasady i pociąga innych za sobą. Ta osoba jest odtwórcą głównej roli swojego życia. Gra rolę twórcy.
Klikając Przycisk Messengera,
Otrzymasz Codziennie Jedną Metodę
Zdobywania Poleconych.tegonieuczawszkole.pl

Tomasz M. Pietrzak? Zawodowo na starcie operator szpadla, następnie nauczyciel, później pracownik biurowy z awansem na stanowisko kierownika, a finalnie włodarz gminy. Ponadto bloger i autor poradników oraz książki wydanej przez Złote Myśli pt. „JAK ZOSTAĆ SZEFEM”.

Dziś oddaje Tobie kompendium wiedzy człowieka, który przeszedł wszystkie szczeble zawodowe, podjął dziesiątki prób i przetestował życie oraz marketing. Krótko mówiąc: minimalista, który nauczy Cię jak stworzyć podziemne centrum propagandy…


#cel #jakwyznaczyćcel #jakzrealizowaćcel